The Pattaya Links Golf Society                                                                                                                                                     Pattaya's Oldest & Friendliest Golf Group
 

 
Officers & Honours

 

The Pattaya Links Golf Society is proud to acknowledge the advice, hard work and vision of the following members and all who have contributed immensely to the success of the group over the years.

PLGS Committee

Golf Competition Coordinators: Len Jones & John Anderson s & John Anderson

Committee: Christian Boysen, Maurice Roberts & Phil Davies (The Links Hotel & Bar), Len Jones, Mike King, John Mason and John Anderson

Club Captain: Mike King

Vice Captain: Maurice Roberts

Handicaps and Press Coordination: John Anderson

 

PGS Honours Board

 

Hole-in-One Honours ( Since 1st May 2004)

Golfer
Date
Course
Hole
Competition
Alan McGrory
2nd September 2004
Pattaya CC
16
Weekly stableford
Tom Dixon
29th March 2005
Siam CC
8
Weekly Medal
Rob Heath
29th December 2005
Pattaya CC
16
6th Annual PGS 4M Scramble
Kris Kritsnajootha
8th March 2007
Green Valley
2
Weekly Stableford
Barry McIntosh
20th July 2008
Eastern Star
17
Sunday Stableford
David Thomas
31st August 2008
Eastern Star
6
Sunday Stableford
Chris Voller
8th October 2009
Phoenix
L2
Weekly stableford
Chris Voller
22nd November 2009
Rayong CC
7
Sunday Stableford
John Mason
29th April 2011
Emerald
13
"Golf for Fr Ray Day" Pairs
Russell Meiers
12th March 2012
Khao Kheow
C8
Weekly Stableford
Alan Pilkington
26th December 2012
Treasure Hill
13
Weekly Stableford
Dave Plaiter
6th December 2013
Crystal Bay
B6
Stableford OM
Wichai Tananusorn
17th March 2014
Green Valley
12
Weekly Stableford
Ken Page
17th October 2014
Mountain Shadow
8
Weekly Stableford

 

PGS Individual Strokeplay Champion

 

Date
Course
Champion
2002
Green Valley
Harry Riley
2003
Green Valley
Mam Trayling
2004
Green Valley
Ciano Glavina
2005
Green Valley
Al McGrory
2006
not contested
 
2007
not contested
 
2008
Greenwood
Dave Stockman (Gross)
   
Tony Thorne (Net)
2009
Green Valley
Paul McNally (Gross)
   
Chris Voller (Net)
2010
Green Valley
Paul McNally (Gross)
   
Richard Bannister (Net)
2011/12
Emerald
Peter Sumner (Gross)
   
Dave Cadwallader (Net)
2013
Emerald
Peter Sumner (Gross)
   
Wichai Tananusorn (Net)
2014
Green Valley/Bangpra
Chris Smith (Gross)
   
John Chelo (Net)
2015
Khao Kheow
Chris Smith (Gross)
   
Jon Batty (Net)
2016
Khao Kheow
Chris Smith (Gross)
   
Mark Lang (Net)
2017
Khao Kheow
Billy Shepley (Gross)
   
Alan Thomas (Net)

 

IPGC Annual Championship Honours

 

Year
Venue
Title
Name
2000
Green Valley
Gross Champion
Darren Robson
   
3rd Division Champion
Len Jones
2002
Green Valley - Phoenix
3rd Division Champion
David Johnson
2004
Green Valley - Phoenix
Gross Champion
Alan McGrory
2007
Crystal Bay - Mountain Shadow
Plate Champion
Dave Stockman
2008
Khao Kheow - Phoenix
3rd Division Champion
John Rehm
   
Plate (Ist Div) Champion
Peter Duncan
   
Plate (Div 2) Champion
Carl Lovatt
2009
Pattana
Plate (Div 3) Champion
Larry Slattery
2010
Khao Kheow
Net Champion
Kasuo Takimoto
   
Plate (Div 2) Champion
Peter Masters
2011
Pattana
1st Division Champion
Rick Schramm
   
2nd Division Champion
Paul Bartlett
   
Plate (Div 3) Champion
Len Jones
2012
Phoenix L & O 2nd Division Plate Champion
Joe Niisato
    3rd Division Plate Champion
Len Jones
    3rd Division Plate (Third place c/b)
Masashi Iizumi
2013
Emerald - Eastern Star
3rd Division (Third Place)
Dave Plaiter
2014
Khao Kheow Gross Champion
Russell Goldsworthy
    1st Div (Net) Champion
Brian Beaupre
    1st Div (Net) Runner-up
Russell Exley
    1st Div (Net) Third
Rick Schramm
    2nd Div (Net) Champion
Mike Earley
    2nd Div (Net) Third
Dave Moriarty
    3rd Div (Net) Champion
Niall Caven
    3rd Div (Net) Runner-up
Murray Edwards
    Plate (Div 1) Champion
Wichai Tananusorn
    Plate (Div 3) Champion
Len Jones
    Plate (Div 3) Runner-up
Phil McClure
2015
  1st Div (Net) Champion
Andrew Purdie
    2nd Div (Net) Champion
Kevin McConnell
    3rd Div (Net) Champion
Jim Ferris
    Plate (Div 1) 3rd Place
Jon Batty
    Plate (Div 2) Runner-up
Craig Thomas

 

IPGC Monthly Medal

 
Course
Honour
Golfer
Aug 2009
Phoenix L & O
Div 1 (Winner)
Dave Stockman
   
Div 1 (Third)
Tony Thorne
   
Div 2 (Second)
Don Nellis
   
Ladies (Second)
Saranya Riley
November
Emerald
Div 2 (Winner)
Emiel Van de Wiele
January 2010
Khao Kheow
Div 3 (Winner)
Bobby Shirkey
   
Div 3 (Second)
Masashi Iizumi
February
Greenwood
Div 3 (Winner)
Jack Robertson
   
Div 3 (Second)
Ronnie Ramsay
March
Green Valley
Div 3 (Winner)
Len Jones
June
Crystal Bay
Div 1 (Winner)
Pete Sumner
   
Div 2 (Winner)
Tony Kitchen
September
Green Valley
Div 3 (Second)
Len Jones
October
BAngpra
Div 1 (Second)
Mikael Andersson
December
Khao Kheow
Div (Third c/b)
Paul McNally
   
Div 2 (Second)
Murray Hart
   
Div 3 (Winner)
Tim Lazecki
February 2011
Treasure Hill
Div 1 (Winner)
Masanori Takano
   
Div 1 (Second)
Ray Banks
   
Div 1 (Third)
Rick Schramm
April
Green Valley
Div 1 (Winner)
Wichai Tananusorn
   
Div 2 (Second)
Larry Slattery
May
Pattaya CC
Div 1 (Second)
Wichai Tananusorn
   
Div 2 (Winner)
Brian Talbot
July
BAngpra
Div 1 (Second)
Haruyuki Kato
   
Div 2 (Third)
Peter Masters
   
Div 3 (Winner)
Adam Oyston
August
Rayong CC
Div 1 (Winner)
Peter Masters
   
Div 2 (Third)
Ronnie Ramsay
September
Pattana
Div 1 (Winner)
Rob Lamond
   
Div 2 (Second)
Benny Hansen
October
Eastern Star
Div 1 (Winner)
Richard Bannister
   
Div 1 (Third)
Haruyuki Kato
   
Div 2 (Winner)
Larry Slattery
   
Div 2 (Second)
Ian Hogg
November
Emerald
Div 2 (Third)
Larry Slattery
Feb 2012
Crystal Bay
Div 2 (Second)
Larry Slattery
May
BAngpra
Div 1 (Third)
Masanori Takano
   
Div 2 (Winner)
Joe Niisato
July
Pattana
Div 2 (Winner)
Robbie Taylor
August
Crystal Bay
Div 1 (Second)
Masa Takano
   
Div 1 (Third)
Seil Revels
   
Div 2 (Winner)
Dave Edwards
   
Div 2 (Second)
Joe Niisato
September
Pattana B & C
Div 1 (Second)
Wichai Tananusorn
   
Div 2 (Winner)
Andrew Purdie
   
Div 2 (Second)
Bobby Shirkey
October
Phoenix O & L
Div 1 (Winner)
Seil Revels
   
Div 2 (Second)
Andrew Purdie
January 2013
Emerald
Div 1 (Winner)
Rick Schramm
   
Div 2 (Winner)
Alan Flynn

Back to Home Page

 

   
 
The PGS Online
Designed and maintained by Len Jones. Copyright © 2002 by "thebunkerboys.com" and "thepattayagolfsociety.org". All rights reserved.